Když člověk v současnosti pustí televizi, rozhlas nebo otevře nějaký ze zpravodajských webů, je dosti jisté, že dříve nebo později narazí na informace zmiňující klimatickou změnu, oteplování, sucho a cokoli, co těmito entitami souvisí. Ano, nyní je venku většinou teplo, ale to je v létě dosti časté. Aby nedošlo k mýlce, nezpochybňuji probíhající klimatickou změnu, vždyť jsem právě i vyhodnotil dlouhodobý vzrůst průměrných teplot vzduchu v ČR za posledních 60 let ve výši 2,2 °C. Je však otázkou, kdo takový rozdíl v intervalu prakticky celého života dokáže skutečně registrovat. Kdo si vůbec pamatuje, jaké bylo počasí třeba před pěti, deseti nebo dvaceti lety! Nebýt těch zpráv masových sdělovacích prostředků, asi by jen málokdo dokázal jednoznačně prohlásit, že se otepluje. Média toto téma zvolila hlavně proto, že díky němu mohou realizovat nějaký zisk. K čemu to však vede? Mnoho lidí diskutuje, jaké je teplo hlavně proto, že se o tom včera slyšeli. Jen málokdo začne přemýšlet, jestli by vnímání dnešního teplého počasí bylo tak negativní, jak tomu často je, pokud by veřejné hodnocení vypadalo jinak.
Zkusme tedy přemýšlet ve smyslu Máme krásné léto, pojďme si jej pořádně užít. Zase je jeden rok, kdy za teplem nemusíme jezdit daleko do zahraničí, ale máme jej zde. U většiny poté dojde ke změně psychiky. Svůj duševní stav si nenechávejme narušit nějakými posly špatných zpráv. Vždyť v létě zalitém sluncem nemá být čas pro deprese. Je známo, že teplé počasí má mnohem méně negativních zdravotních následků, nežli je tomu u zimního mrazového počasí.
Pokud je někdo zdravý, a to nezáleží na věku, měl by žít aktivní život, trávit dostatek času venku, s dostatkem pohybu. Důležité je pouze dbát na příjem vhodných tekutin a kontrolovat, aby nedošlo k přehřátí. To, že se zpotím a přiměřeně zadýchám, není nic škodlivého, ale naopak to ukazuje, že můj organismus funguje správně, minimálně tedy za situace, kdy vnější teplota nepřesahuje teplotu lidského těla.
A co ta další katastrofická hodnocení vývoje klimatu? Požáry i teď v létě bývají většinou způsobeny nevhodnou nebo dokonce kriminální činností (to platí i ve středomoří), pouze se na nich přiživují klima-aktivisté. Sucho v krajině se často projevuje, ale nemělo by se maskovat katastrofální stav krajiny a půdy klimatickou změnou. V každém směru je důležitá adaptace na klimatickou změnu: maximální zvýšení zastoupení dřevin (i liniových a roztroušených) v krajině, omezení další výstavby a ploch bez vegetace, tvorba stínu a snížení akumulace tepla ve městech, zvýšení obsahu organické hmoty v půdě, zadržování vody v krajině a jiné.
Co tedy říci na závěr? Užívejte si léta a ignorujte všechny ty, kteří pouze nadávají. Pokud chcete přírodě pomoci, máte mnoho možností: stačí se třeba starat o svoji zahrádku, vysadit pár stromů nebo jen keřů, vyčistit zanesenou tůň v lese za domem, ... A neposlouchat klima-aktivisty, kteří většinou klimatu ani nerozumí, o ekologii si myslí ledaco, pouze to v jejich pojetí není věda, ve které by se trochu vyznali.
Hlavní stránka IDS
© Karel Matějka (2023)